Cerkiew prawosławna w Korszach - o atrakcji
- Kategoria
- Ciekawe miejsca > Budynki i budowle > Kościoły i klasztory
- Miejscowość, gmina
- Korsze, gmina Korsze, Mazury
- Adres
- ul. Adama Mickiewicza 33, 11-430 Korsze
- Gmina
- Korsze
Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Korszach została zbudowana w 1905 jako kościół ewangelicki. Od 1966 budynek był użytkowany przez parafię prawosławną św. św. Piotra i Pawła, która od 1968 jest właścicielem obiektu. Parafia znajduje się w dekanacie Olsztyn, diecezji białostocko-gdańskiej. Świątynia mieści się przy ulicy Adama Mickiewicza 33.
Wewnątrz świątyni znajduje się ikonostas. W prezbiterium znajdują się dwa obrazy, namalowane przez mnicha z monasteru św. Onufrego w Jabłecznej – wizja przyjęcia chrześcijaństwa przez Ruś Kijowską oraz św. Włodzimierz Wielki ze św. Olgą.
W 1947 roku w okolicach Korsz w ramach Akcji 'Wisła" osiedlono sporą grupę Ukraińców. W sumie na teren ówczesnego województwa olsztyńskiego przesiedlono około 56 tysięcy Ukraińców. Celem Akcji "Wisła" była ich asymilacja. Do 1956 roku Ukraińcy jako mniejszość narodowa nie posiadali żadnych praw.
Większość z przesiedlonych Ukraińców była grekokatolikami. Byli to potomkowie prawosławnych, którzy na początku XVIII wieku uznali władzę papieża, ale zachowali swój własny obrządek i hierarchię duchowną. Ich Cerkiew z czasem nazwała się: Cerkiew greckokatolicka. Po 1947 roku polscy komuniści zakazali działalności nie tylko Cerkwi, ale nawet odprawiania mszy w obrządku greckokatolickim.
Sytuacja zmieniła się nieco po 1956 roku, kiedy to władza niechętnie zgodziła się na odprawianie mszy greckokatolickich w rzymskokatolickcih kościołach. Nie zgodziła się jednak na prawne odrodzenie Cerkwi. Grekokatolicy, którzy chcieli modlić się w swoim obrządku, często spotykali się także z niechęcią ze strony księży rzymskokatolickich. Taka właśnie sytuacja doprowadziła do powstania parafii prawosławnej w Korszach.
Mieszkający w Reszlu Ołeksa Biłyj przez 7 lat starał się o umożliwienie odprawiania mszy greckokatolickich w Reszlu lub w okolicy w którymś z kościołów rzymskokatolickich. W końcu zwrócił się z prośbą do władz Cerkwi prawosławnej o utworzenie parafii prawosławnej. Powstała ona w 1963 roku w Sątopach Samulewie. Trzy lata później przeniesiono ja do Korsz. W 1968 roku prawosławni oficjalnie stali się właścicielami kościoła poewangelickiego przy ulicy Mickiewicza.
Cerkiew prawosławna w Korszach - zdjęcia
Posiadasz zdjęcia tej atrakcji i chcesz podzielić się nimi z innymi miłośnikami regionu? Kliknij tutaj!
Dalej na wschód?
Dalej na zachód?
Podobne atrakcje